Szlichtyngowa, 18 października 2022 r.

SOŚ.6220.2.10.2022.AJur

POSTANOWIENIE

Burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa działając na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2000 ze zm.), art. 59 ust. 1 pkt 2 , art. 63 ust. 1 i ust. 4, art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2022 r., poz. 1029 ze zm.), dalej ustawa ooś, a także §3 ust. 1 pkt 62 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1839 ze zm.)  po rozpatrzeniu odwołania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy Szlichtyngowa z dnia 15 września 2022 r., znak: SOŚ.6220.2.8.2022.AJur o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.” „Przebudowa i rozbudowa drogi 1009F Górczyna – Stare Drzewce, oraz przebudowa i rozbudowa drogi 1010F od skrzyżowania z drogą 1011F do skrzyżowania z drogą nr 1009F”, którego inwestorem jest Zarząd Powiatu Wschowskiego, Pl. Kosynierów 1c, 67-400 Wschowa

postanawia

  1. Stwierdzić obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia „Przebudowa i rozbudowa drogi 1009F Górczyna – Stare Drzewce, oraz przebudowa i rozbudowa drogi 1010F od skrzyżowania z drogą 1011F do skrzyżowania z drogą nr 1009F”.
  2. Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien być sporządzony zgodnie z art. 66 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem następujących elementów:
    • Przedstawienia argumentów świadczących, iż realizacja ww. przedsięwzięcia nie naruszy reżimu ochronnego, tj. zakazów obowiązujących w granicach obszaru ochronnego Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 306 Zbiornik Wschowa.
    • Ustalenia/wykluczenia możliwości wystąpienia negatywnego wpływu inwestycji na wody podziemne.

UZASADNIENIE

  Planowane przedsięwzięcie polegać ma na przebudowie i rozbudowie drogi powiatowej nr 1009F Górczyna – Stare Drzewce, oraz przebudowie i rozbudowie drogi  powiatowej nr 1010F od skrzyżowania z drogą powiatową nr 1011F do skrzyżowania z drogą powiatową nr 1009F. Inwestycja zlokalizowana będzie na terenie województwa lubuskiego, powiatu wschowskiego, gmin Szlichtyngowa i Wschowa. Łączna długość odcinków przebudowywanych dróg wynosi ok. 9,6 km, w tym na terenie gminy Szlichtyngowa ok. 8,1 km i na terenie gminy Wschowa ok. 1,5 km. Droga znajduje się częściowo na terenie zabudowanym miejscowości Górczyna, Zamysłów, Stare Drzewce oraz poza terenem zabudowanym na pozostałych odcinkach.

Drogi objęte przebudową i rozbudową będą posiadały następujące parametry techniczne:

- kategoria drogi – powiatowa,

- klasa drogi – Z, w miejscach rozbudowy dopuszcza się klasę drogi L lub Z,

- prędkość projektowa Vp = min. 40 km/h,

- szerokość jezdni w obrębie drogi 5,5 - 6,0 m, plus ewentualne poszerzenia na łukach,

- szerokość ciągu pieszo-rowerowego na terenie zabudowanym min. 3,0 m,

- szerokość ciągu pieszo-rowerowego poza terenem zabudowanym  min. 2,5 m,

- szerokość chodnika min. 2,0 m,

- rodzaj nawierzchni – bitumiczna,

- rodzaj nawierzchni ciągu pieszo-rowerowego – bitumiczna lub z kostki betonowej,

- rodzaj nawierzchni chodnika – bitumiczna lub z kostki betonowej,

- przekrój – drogowy,

- odwodnienie – częściowo powierzchniowe i częściowo przez wpusty deszczowe z elementami kanalizacji deszczowej z odprowadzeniem do cieku lub rowów, lub w tereny zielone, lub do istniejącej kanalizacji deszczowej,

- kładka pieszo-rowerowa o szerokości użytkowej 2,5 m – 4,0 m i długości od 7,0 m
do 17 m,

- w ramach inwestycji przewidziano również remont istniejącego mostu.

Przedmiotowe przedsięwzięcie, zgodnie z §3 ust. 2 pkt 2 w zw. z §3 ust. 1 pkt 62 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1839 ze zm.) oraz w myśl art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy o ooś, jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, którego realizacja wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja ta będzie niezbędna do uzyskania decyzji o pozwoleniu wodnoprawnym i zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko może być stwierdzony na podstawie art. 63 ust. 1 przez organ właściwy do wydania decyzji środowiskowej, po zasięgnięciu opinii organów, o których mowa w art. 64 ust. 1 w/cyt. ustawy.

Dla analizowanego przedsięwzięcia, ze względu na jego kwalifikację oraz lokalizację organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest Burmistrz Szlichtyngowej, a jednym z organów właściwym do wydania opinii jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.

         Uwzględniając łącznie uwarunkowania związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, określone w art. 63 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, po analizie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia oraz przedłożonej karty informacyjnej, stwierdzono, że nie jest ono zlokalizowane na obszarach wybrzeży i w środowisku morskim, na obszarach górskich, na obszarach, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone lub istnieje prawdopodobieństwo ich przekroczenia, obszarach o krajobrazie mającym znaczenie archeologiczne, obszarach o znacznej gęstości zaludnienia, obszarach przylegających do jezior, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej.

Przedsięwzięcie nie jest również zlokalizowane w granicach obszarów objętych ochroną, na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 916), wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt lub ich siedlisk oraz siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarach sieci Natura 2000 i nie będzie oddziaływać na gatunki i siedliska tam chronione oraz nie spowoduje fragmentacji obszarów. Najbliżej położony obszar chroniony to obszar chronionego krajobrazu „Dolina Baryczy”. Odległość tej formy ochrony przyrody od miejsca lokalizacji przedsięwzięcia wynosi ok. 1,9 km. Ponadto w odległości ok. 2,5 km znajduje się obszar Natura 200 Łęgi Odrzańskie PLC020002. Planowana  inwestycja zlokalizowana jest poza obszarem projektowanych korytarzy ekologicznych (o przebiegu podanym na stronie: http://geoserwis.gdos.gov.pl).

Wystąpienie poważnej awarii przemysłowej oraz bezpośrednie wykorzystanie zasobów naturalnych nie dotyczą planowanego przedsięwzięcia, nie stwierdzono również konieczności ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania w trybie w art. 135 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1973 ze zm.). Ryzyko wystąpienia katastrofy naturalnej czy budowlanej, przy zaplanowanej technologii i zakresie prac budowlanych, ocenia się jako bardzo niskie. Ze względu na lokalizację oraz zakres przedsięwzięcia nie zachodzi również ryzyko transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestor nie dołączył wykazu działek przewidzianych do prowadzenia prac przygotowawczych polegających na wycince drzew i krzewów, gdyż wg informacji zamieszczonych w karcie, wycinka drzew i krzewów nie będzie prowadzona.

Wg Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry, inwestycja zlokalizowana jest na terenie jednolitej części wód podziemnych JCWPd nr 69 o kodzie GW600069 oraz jednolitej części wód powierzchniowych JCWP Krzycki Rów od dpł. ze Wschowy do Odry o kodzie RW60001915499.

Planowane do rozbudowy i przebudowy drogi położone są w obszarze Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 306 Zbiornik Wschowa, w tym w części (na południe od miejscowości Zamysłów) w obszarze ochronnym tego zbiornika.

Powyższy obszar ochronny utworzony został rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego i Wojewody Dolnośląskiego z dnia 14 września 2021 r. w sprawie ustanowienia obszaru ochronnego Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 306 Zbiornik Wschowa (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z dnia 29 września 2021 r., poz. 1981). Miejsce realizacji inwestycji w części znajduje się w podobszarze I, w którym to zgodnie z §3 pkt 4 wprowadzono zakaz „lokalizowania inwestycji zaliczanych do przedsięwzięć mogących zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, chyba że ocena oddziaływania na środowisko wykaże brak negatywnych skutków dla środowiska, w szczególności wód podziemnych”.

Projektowana inwestycja, by pozostać w zgodzie z cytowanym prawem miejscowym, musi być obligatoryjnie poddana procedurze oceny oddziaływania na środowisko i tylko wtedy, gdy wykaże ona brak negatywnych skutków dla środowiska, w szczególności wód podziemnych, będzie możliwa jej realizacja.

Ponadto biorąc pod uwagę rodzaj inwestycji w §3 pkt 6 w/cyt. rozporządzenia wprowadzono zakaz „budowy lub rozbudowy dróg publicznych, z wyjątkiem dróg gminnych, bez zastosowania szczelnych systemów ujmowania wód opadowych i roztopowych wraz z urządzeniami oczyszczającymi”. W przedłożonej dokumentacji należy wykazać, że planowana inwestycja nie naruszy ww. zakazu.

Biorąc pod uwagę usytuowanie przedsięwzięcia na terenie obszaru ochronnego GZWP nr 306 Zbiornik Wschowa stwierdzono, że istnieje uzasadniona potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania analizowanego przedsięwzięcia na środowisko, w oparciu o rzetelnie sporządzony raport o oddziaływaniu na środowisko.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze za pośrednictwem Burmistrza miasta i Gminy Szlichtyngowa w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.

z up,. Burmistrza

/-/ Błażej Rajman
Zastępca Burmistrza

Opis zmianDataOsobaPorównaj
Artykuł został utworzony.
Dodane załączniki
wtorek, 18 październik 2022 11:18 BR