W związku z wykryciem u dzika znalezionego w okolicach Tarnowa Jeziornego w powiecie wschowskim wirusa afrykańskiego pomoru świń, dzisiaj – 19 listopada 2019 r. - w budynku świetlicy Miejskiej w Szlichtyngowej odbyło się spotkanie Gminnego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego. W spotkaniu zorganizowanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Szlichtyngowa Jolantę Wielgus, poza członkami zespołu uczestniczyli: przedstawiciel Starostwa Powiatowego we Wschowie – Pan Andrzej Andrusiak, Radni Rady Miejskiej w Szlichtyngowej, Sołtysi, Łowczy, przedstawiciel Lasów Państwowych.

W trakcie spotkania Pani Burmistrz poinformowała o posiedzeniach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyły się w dniach 14 i 15 listopada 2019 r. Przedstawiciel Starostwa Powiatowego we Wschowie omówił działania podjęte w celu walki z ASF, a także podjęte działania zmierzające do zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa. Podkreślił, że w tym celu istotne jest współdziałanie wielu służb i instytucji.

Obecnym na spotkaniu Sołtysom przekazano materiały informacyjne o ASF celem wywieszenia na tablicach ogłoszeń, aby informacja ta dotarła do jak największej liczby mieszkańców.

Zaapelowano również o zachowanie wzmożonej ostrożności i stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Afrykański pomór świń to choroba wirusowa. Chorują na nią świnie oraz dziki. Choroba nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Weterynarii należy pamiętać, że w lesie: nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych, należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików  oraz nie należy spuszczać psów ze smyczy.

Szczegółowe informacje na temat Afrykańskiego Pomoru Świn (ASF) znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. Zamieszczono tam mapę ognisk oraz obszarów objętych restrykcjami, program bioasekuracji oraz szczegółowe informacje dla hodowców, przedsiębiorców, lekarzy weterynarii, myśliwych oraz leśników.
Poniżej w materiałach do pobrania znajduje się informacja dotycząca sposobu postępowania w przypadku znalezienia martwego dzika oraz ulotka informacyjna i ulotka dotycząca bioasekuracji.

 

Materiały do pobrania:

Link do strony Głównego Inspektoratu Weterynarii:

Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika

Uwaga ASF!

Zasady bioasekuracji

TytułTypRozmiarDodany przez
Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzikapdf436.44 KBMaciej Kostusik
UWAGA ASFpdf721.20 KBMaciej Kostusik
ZASADY BIOASEKURACJIdocx156.87 KBMaciej Kostusik
Opis zmianDataOsobaPorównaj
Artykuł został utworzony.
Dodane załączniki
wtorek, 19 listopad 2019 14:37 Maciej Kostusik
Artykuł został zmieniony. wtorek, 30 listopad 2021 10:19 BR