W piątek, 5 listopada, tylko do godz. 12:00, będzie można załatwić sprawy z zakresu dowodów osobistych – złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu, odbiór dowodu czy przyjęcie zgłoszenia o utracie dokumentu.

Skrócenie czasu ma związek z planowanym całkowitym zablokowaniem dostępu do Rejestru Dowodów Osobistych za względu na konieczność bezpiecznego wdrożenia rozwiązań technicznych związanych z nowymi dowodami osobistymi zawierającymi odciski palców.

Od poniedziałku, 8 listopada, mieszkańcy będą mogli już składać wnioski o dowód osobisty według nowych regulacji.  

Należy pamiętać, że wszystkie osoby posiadające ważne dowody osobiste, wydane zgodnie z dotychczas obowiązującym wzorem, nie będą musiały ich wymieniać. Z tych dokumentów będzie można korzystać do momentu utraty ich ważności. 

Przypomnijmy, że Polska dostosowuje dowody osobiste do wymogów Unii Europejskiej. Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną, o wysokim stopniu zabezpieczenia, która podobnie jak w przypadku paszportów, zawierać będzie wizerunek twarzy posiadacza oraz dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Dodatkowo, w warstwie graficznej pojawi się odręczny podpis właściciela, a także literowy skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej. 

Więcej informacji na temat nowego dowodu osobistego można uzyskać na stronie gov.pl

WAŻNE!

  • Jeśli Twój dowód osobisty jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać.
  • Złożenie wniosku o dowód osobisty (pobranie odcisków palców) oraz odbiór dokumentu (potwierdzenie tożsamości) wymaga wizyty w urzędzie.
  • Jeśli Twoje dziecko nie ukończyło 12 lat, wniosek o dowód dla dziecka możesz złożyć elektronicznie.

Dodatkowe informacje na stronie edowod.gov.pl

 

TytułTypRozmiarDodany przez
Ulotkapdf3.00 MBMaciej Kostusik
Wniosekpdf593.01 KBMaciej Kostusik
Opis zmianDataOsobaPorównaj
Artykuł został utworzony.
Dodane załączniki
środa, 03 listopad 2021 13:28 Maciej Kostusik
Artykuł został zmieniony.
Dodane załączniki
środa, 03 listopad 2021 13:29 Maciej Kostusik
Artykuł został zmieniony. środa, 03 listopad 2021 13:29 Maciej Kostusik